Telefon do przychodni » 76 85 66 222

Zwierzę jako istota żyjąca zdolna do odczuwania cierpienia nie jest rzeczą.
Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.
- roz. I Art. 1 punkt 1 - Ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21.08.1997 r.          
 

 

Uwaga na kleszcze!

czwartek, 21 kwiecień 2016 00:00

Sezon kleszczowy rozpoczęty. Coraz częściej do naszej przychodni trafiają właściciele czworonogów, którzy nie mogą sobie poradzić z usunięciem tych niebezpiecznych pajęczaków z ciała swojego pupila.
„Zdarza się, że na zwierzęciu pasożytuje nie kilka ale kilkanaście lub kilkadziesiąt kleszczy na raz” – mówi doktor Jerzy Legień. „W skrajnych przypadkach trzeba je usuwać pod narkozą, ponieważ zwierzę nie jest w stanie wytrzymać tyle czasu” – dodaje doktor.


Jak temu zapobiec? Należy kupić preparat ze środkiem odstraszającym kleszcze. Są one dostępne w różnych formach: żelu, kropli czy obroży. W zależności od rodzaju spełniają swoją ochronną rolę nawet przez okres trzech miesięcy.
Co robić, gdy zauważymy kleszcza na skórze naszego pupila? Trzeba go niezwłocznie usunąć. Czynność ta wykonana musi być umiejętnie tak, aby czułki intruza nie pozostały w ciele zwierzęcia. Nie wolno kleszcza niczym polewać i czekać aż sam odpadnie. Miejsce przyczepienia pajęczaka trzeba zdezynfekować i bacznie obserwować, czy nie będzie zaczerwienione lub opuchnięte. Jeśli tak, to wytworzył się stan zapalny i konieczne będzie podanie antybiotyku.
Kleszcze, to bardzo niebezpieczne pasożyty. Mogą przenosić groźne choroby, między innymi boreliozę, kleszczowe zapalenie opon mózgowych czy babeszjozę. Są niebezpieczne zarówno dla zwierząt jaki i dla ludzi. Tym, co je przyciąga jest zapach i pot. Ich ofiarami najczęściej padają psy o długiej sierści, rzadziej koty. Występują w parkach i w lasach, w krzakach, wysokich zaroślach i trawach.
Wracając ze spaceru sprawdźmy skórę naszego czworonożnego przyjaciele, czy nie ma na niej intruzów. Nie zaszkodzi, jeśli skontrolujemy też własne ciało.

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek 9:00-19:00

sobota 9:00-13:00

niedziela 9:00-11:00

 

kontakt

ul. Wrocławska 172b

Legnica 59-220

tel. 76 85 66 222

lecznica@lecznicalegnica.pl 

 

Aktualności