Telefon do przychodni » 76 85 66 222

Zwierzę jako istota żyjąca zdolna do odczuwania cierpienia nie jest rzeczą.
Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.
- roz. I Art. 1 punkt 1 - Ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21.08.1997 r.          
 

 

Upał - co robić?

wtorek, 18 czerwiec 2013 00:00

W porze letniej, gdy temperatury są wysokie, nasze zwierzęta narażone są na niekorzystne działanie gorąca. Spowodowane jest to brakiem gruczołów potowych w skórze, co znacznie obniża zdolność do efektywnego oddawania ciepła. Jedyną formą ochładzania organizmu jest zianie.

Najbardziej wrażliwe są zwierzęta młode do 45. dnia życia (brak zdolności termoregulacji), stare, ciężarne samice, psy ras brachycefalicznych (buldogi i buldożki, shih-tzu, mopsy), osobniki otyłe oraz zwierzęta cierpiące na choroby serca i układu krążenia. Aby zapobiec przegrzaniu organizmu, co w konsekwencji może prowadzić do udaru cieplnego a nawet śmierci psa lub kota, powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

1. Świeża woda
Przez cały czas zwierzę powinno mieć dostęp do czystej i chłodnej wody. Podczas ziania organizm traci dużo płynów i elektrolitów, które powinny być stale uzupełnianie. Warto wlać do miski wodę mineralną niegazowaną, co zapewni podaż niezbędnych składników. Jeśli zamykamy naszego pupila na dłuższy czas samego w domu, pozostawmy mu do dyspozycji dwie miski z wodą aby mieć pewność, że jej nie zabraknie. Nigdy nie dodawajmy kostek lodu w celu schłodzenia wody, ponieważ może to skutkować zapaleniem krtani, anginą a nawet zapaleniem płuc. 2. Dostęp do cienia
Psom podwórkowym trzymanym przy budzie lub w kojcach należy zapewnić kawałek cienia, w którym będą się mogły schować przed bezpośrednimi promieniami słońca. Nie można dopuścić do sytuacji, w której pies będzie długo przebywał w pełnym słońcu. Powinniśmy zabezpieczyć siatki ogrodowe i płoty przed ewentualnym utknięciem w nich zwierzęcia. W mieszkaniu warto zasłonić okna aby ograniczyć ilość ciepła wpadającego przez szyby. Kotom powinno się uniemożliwić wskakiwanie na parapet aby nie miały możliwości drzemki w pełnym słońcu. Jeśli istnieje taka możliwość umieszczajmy zwierzęta w pokojach północnych. Nigdy nie zamykajmy zwierząt na balkonie!

3. Wentylacja i temperatura
Bardzo ważny jest odpowiedni ruch powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Jeśli zwierzę zostaje zamknięte w pokoju wskazane jest pozostawienie wentylatora, który będzie chłodził powietrze i zapewniał jego ruch. Warto zostawić otwarte drzwi do łazienki lub pomieszczenia z kafelkowaną lub kamienną podłogą, na której zgrzane zwierzę będzie mogło się położyć i schłodzić. W przypadku braku możliwości ochłodzenia pomieszczenia, możemy obłożyć zwierzę ręcznikiem zmoczonym w zimnej wodzie lub pozwolić psu położyć się na nim. Nie starajmy okładać psa czy kota torebkami z lodem, ponieważ spowoduje to obkurczenie naczyń skórnych i zmniejszenie powierzchni oddawania ciepła.

 

4. Dopasowanie pory spaceru do warunków pogodowych
Wybierajmy godziny wczesnoporanne lub wieczorne gdy temperatura na dworze jest niższa, unikajmy wychodzenia z psami między godziną 10:00 a 16:00 w czasie największego skwaru. Koniecznie powinniśmy zabrać ze sobą butelkę wody i miskę lub poidło butelkowe aby zwierzę mogło ugasić pragnienie. Szukajmy miejsc zacienionych i chłodnych, omijajmy mocno nagrzane płyty chodnikowe lub asfalt aby pies nie poparzył sobie opuszek. Długość spaceru skróćmy do czasu potrzebnego zwierzęciu na załatwienie własnych potrzeb, nie starajmy się zachęcać go do zabawy.

Gdy doszło do przegrzania organizmu
W sytuacji gdy zauważymy, że nasze zwierzę mocno ziaje, ślini się, kontakt z nim jest utrudniony, ma trudności z oddychaniem i siny język należy jak najszybciej udać się z psem lub kotem do najbliższej lecznicy weterynaryjnej. W drodze należy okładać zwierzę mokrym ręcznikiem w szczególności pod pachami i w pachwinach oraz wentylować wnętrze samochodu. Podczas rozmowy z lekarzem należy powiadomić go o chorobach serca i układu krążenia jeśli zwierzę jest na nie leczone, a także o lekach jakie przyjmuje. Powinniśmy także powiedzieć kiedy zauważyliśmy niepokojące objawy, jak długo one trwają i gdzie znajdowało się zwierzę (zamknięte pomieszczenie, nasłonecznione podwórze lub kojec) przez czas poprzedzający nasz przyjazd do lecznicy.

 

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek 9:00-19:00

sobota 9:00-13:00

niedziela 9:00-11:00

 

kontakt

ul. Wrocławska 172b

Legnica 59-220

tel. 76 85 66 222

lecznica@lecznicalegnica.pl 

 

Aktualności