Telefon do przychodni » 76 85 66 222

Zwierzę jako istota żyjąca zdolna do odczuwania cierpienia nie jest rzeczą.
Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.
- roz. I Art. 1 punkt 1 - Ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21.08.1997 r.          
 

 

Sezon na kleszcze

wtorek, 18 maj 2010 00:00

Kleszcze są stosunkowo niebezpiecznymi ektopasożytami, nie tylko dla naszych pupili , ale również dla właścicieli. Mogą być przyczyną niekiedy bardzo groźnych chorób. Miejscem bytowania kleszczy są nie tylko lasy, ale także łąki czy też park miejski.

 

Są to roztocza osiągające kilka mm wielkości. Na świecie występuje ponad 800 gatunków kleszczy. W Polsce znaczenie mają następujące gatunki: kleszcz psi , kleszcz łąkowy , kleszcz pospolity, przy czym ten ostatni odgrywa najważniejszą rolę. Aktywność kleszczy charakteryzuje się sezonowością. Rozpoczyna się zazwyczaj wraz z początkiem wiosny, kończy natomiast późną jesienią. Zagrożenie dla naszych czworonogów wynikać może z kontaktu bezpośredniego ( mechaniczne uszkodzenie skóry, toksyczne i alergizujące działanie składników śliny), a także z możliwości transmisji wielu czynników patogennych, wywołujących niebezpieczne choroby, przykładowo:

Borelioza

Zwana także chorobą z Lyme. Wywoływana jest przez Borrelia Burgdorferi. U psów po zakażeniu może pojawić się gorączka, zapalenie wielostawowe, zaburzenia funkcji mięśnia sercowego oraz zaburzenia w układzie nerwowym objawiające się agresją, zmianą zachowania czy też drgawkami. 

Babeszjoza

Wywoływana przez pierwotniaka Babesia canis. Usadawia się w krwinkach czerwonych prowadząc do ich szybkiego rozpadu. Następstwem zarażenia mogą być: niedokrwistość , gorączka, osłabienie, niekiedy żółtaczka. 

Paraliż pokleszczowy

Przyczyną jest neurotoksyna zawarta w ślinie kleszcza. Prowadzi do tzw. porażeń wiotkich, rozpoczynających się często od kończyn miednicznych.

Erlichioza monocytarna i granulocytarna

Wywoływana przez mikroorganizmy atakujące głównie białe krwinki, prowadząc do wystąpienia często mało specyficznych objawów, nastręczających trudności diagnostycznych.

W przypadku gdy zauważymy kleszcza u naszego zwierzaka , ważne jest by jak najszybciej został on usunięty, gdyż tylko w takim przypadku zmniejszamy ryzyko wystąpienia chorób odkleszczowych do minimum.

 

W trosce o naszych czworonożnych przyjaciół pamiętajmy , że najważniejsza jest profilaktyka. Dostępna jest szeroka gama preparatów przeciw kleszczowych w różnych formach, np.:

- spot on ( nakrapianie) – popularnie nazywane przez właścicieli „ kropelkami na kark”

- spray (rozpylany na powierzchni skóry i na sierści)

- obroża ( zakładana na szyję, zapewniając długotrwałą ochronę)

Dostępna jest także szczepionka przeciwko boreliozie. Stosowana regularnie zabezpiecza nasze zwierzęta przed tą bardzo groźną i niekiedy fatalną w skutkach chorobą. 

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek 9:00-19:00

sobota 9:00-13:00

niedziela 9:00-11:00

 

kontakt

ul. Wrocławska 172b

Legnica 59-220

tel. 76 85 66 222

lecznica@lecznicalegnica.pl 

 

Aktualności