Telefon do przychodni » 76 85 66 222

Zwierzę jako istota żyjąca zdolna do odczuwania cierpienia nie jest rzeczą.
Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.
- roz. I Art. 1 punkt 1 - Ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21.08.1997 r.          
 

 

Październik - miesiąc dobroci dla zwierząt

piątek, 18 październik 2013 00:00

4-ty października to kalendarzowy Światowy Dzień Zwierząt. Święto to zbiega się z dniem wspomnienia świętego Franciszka z Asyżu, który jest patronem zwierząt, ekologów i ekologii. Światowy Dzień Zwierząt ustanowiono w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji.

Jego pomysłodawcy chcieli zwrócić uwagę społeczeństwa na zachowania ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomić ludziom, że zwierzę to istota żywa, która również ma swoje prawa. W Polsce od dnia 24.10.1997 obowiązuje ustawa o ochronie zwierząt, regulująca postępowania względem zwierząt zarówno hodowlanych jak i towarzyszących.


W tym szczególnym czasie warto poświęcić naszym ulubieńcom więcej czasu i zwrócić uwagę na ich potrzeby, a przede wszystkim zadbać o ich zdrowie. 

1. Badania okresowe
Często nie zdajemy sobie sprawy z istnienia wielu chorób czy dolegliwości na które mógłby cierpieć nasz pupil, dlatego warto wybrać się do lecznicy weterynaryjnej na krótki „przegląd techniczny”. Lekarz weterynarii oceni stan zdrowia zwierzęcia, dokona podstawowego badania klinicznego, a jeśli coś go zaniepokoi zaleci dodatkowe badania takie jak badanie morfologiczne i biochemiczne krwi, badanie RTG lub USG. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na zwierzęta starsze, u których często pojawiają się problemy z układem krążenia, choroby zwyrodnieniowe stawów czy cukrzyca.

2. Profilaktyka chorób zakaźnych
W Polsce coroczne szczepienie przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe u psów, natomiast u kotów wychodzących jest zalecane ze względu na możliwość kontaktu ze zwierzętami dzikimi. Pamiętajmy, że za brak ważnego szczepienia możemy otrzymać mandat. W przypadku chorób zakaźnych, zwierzęta do 6. roku życia zaleca się szczepić co roku, natomiast starsze co 2 lata. Dzięki temu zapobiegamy zachorowaniu naszych zwierząt na groźne choroby takie jak nosówka, parwowiroza, katar koci, panleukopenia czy choroba Rubartha. Wystarczy krótki rzut okiem w książeczkę zdrowia kota czy psa aby zorientować się kiedy odbyło się ostatnie szczepienie.


3. Otyłość
Jest to problem bardzo powszechny wśród psów i kotów, co roku zwiększa się liczba zwierząt otyłych, szczególnie tych utrzymywanych w warunkach domowych. Główną przyczyną występowania nadwagi jest zła dieta i brak ruchu. Choć może się nam wydawać, że krągła sylwetka naszego Puszka jest oznaką zdrowia, to tak naprawdę jest to zaniedbanie z naszej strony - chcąc dobrze doprowadzamy do rozwoju choroby, która ma bardzo poważne konsekwencje. Nadmierna masa ciała predysponuje do chorób stawów i układu krążenia, sprzyja pojawieniu się cukrzycy, a u kotów zwiększa możliwość wystąpienia chorób układu moczowego i stłuszczenia wątroby. Warto ważyć zwierzę przynajmniej raz w roku aby móc monitorować jego masę ciała i zapobiegać nadmiernemu otłuszczeniu. W przypadku gdy nasze zwierzę jest już chore należy zasięgnąć rady lekarza weterynarii, który doradzi jak odchudzić ulubionego czworonoga w taki sposób, aby było to zarówno skuteczne, jak i bezpieczne dla zdrowia psa lub kota.

 

4. Choroby jamy ustnej
Często zapominamy, że jama ustna zwierzęcia jest tak samo ważnym narządem jak serce, płuca czy nerki i należy dbać o jej stan zdrowia. Musimy pamiętać, że intensywny nieprzyjemny zapach z jamy ustnej nie jest rzeczą prawidłową. Najczęściej jest on spowodowany obfitym kamieniem nazębnym i zapaleniem dziąseł, które w efekcie prowadzą do utraty zębów. Stan zapalny dziąseł sprawia wiele bólu, powoduje pojawianie się krwawiących nadżerek, a także sprzyja powstawaniu ropni okołowierzchołkowych, które często penetrują aż do jamy nosowej. Bardzo często ilość kamienia jest tak duża, że wymaga jego usunięcia metodą ultradźwiękową, co wiąże się z wykonaniem zabiegu w pełnym znieczuleniu i pobytem zwierzęcia w lecznicy. Warto więc zwracać uwagę na higienę jamy ustnej naszych zwierząt aby uniknąć nieprzyjemnych wizyt w gabinecie weterynaryjnym.

5. Problemy z poruszaniem się
Choroba zwyrodnieniowa stawów, spondyloza, dysplazja stawów biodrowych czy łokciowych - to najczęstsze przyczyny kulawizn występujących u psów. Jeśli zauważyliśmy u naszego psa czy kota niechęć do poruszania się, utrudnione wstawanie z posłania, brak chęci do wskakiwania na kanapy czy trudności w chodzeniu po schodach to najprawdopodobniej mamy do czynienia z bólem u zwierzęcia. Wiek i nadmierna masa ciała zwiększają ryzyko wystąpienia tych problemów, często też objawy pozostają długo niezauważone. Jeśli u naszego zwierzaka wystąpią wyżej wymienione oznaki warto wybrać się na konsultację z lekarzem weterynarii, który zbada przyczynę choroby, dobierze odpowiednie leczenie, a także udzieli wskazówek jak opiekować się cierpiącym pacjentem. Należy pamiętać, aby nigdy nie podawać psu czy kotu leków ludzkich, ponieważ większość z nich jest dla zwierząt trująca.

W tym szczególnym miesiącu dobroci dla zwierząt przyjrzyjmy się bliżej naszym czworonogom, zwróćmy uwagę na ich potrzeby i zadbajmy o ich ogólną kondycję, dzięki temu będziemy mogli cieszyć się ich towarzystwem przez długie lata.

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek 9:00-19:00

sobota 9:00-13:00

niedziela 9:00-11:00

 

kontakt

ul. Wrocławska 172b

Legnica 59-220

tel. 76 85 66 222

lecznica@lecznicalegnica.pl 

 

Aktualności