Telefon do przychodni » 76 85 66 222

Zwierzę jako istota żyjąca zdolna do odczuwania cierpienia nie jest rzeczą.
Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.
- roz. I Art. 1 punkt 1 - Ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21.08.1997 r.          
 

 

Antykoncepcja

niedziela, 18 grudzień 2011 00:00

Celem antykoncepcji jest ograniczenie liczebności populacji, a co za tym idzie, zmniejszenie ilości niechcianych i  bezdomnych psów i kotów. Nadmierny rozrost populacji psów i kotów powodować może wiele problemów na które , my ludzie - świadomie decydujący, powinniśmy mieć wpływ.

Nie można dopuścić do rosnącej rzeszy niechcianych szczeniąt i kociąt. Prosimy wiec o zapoznanie się z podstawowymi zasadami antykoncepcji a także rozważeniem ich stosowania.  Spośród metod antykoncepcji suk i kotek możemy wyróżnić Sterylizacje (chirurgiczna) oraz hormonalna.

 

Sterylizacja polega na chirurgicznym usunięciu narządów płciowych. Jest najskuteczniejsza metoda antykoncepcji, gdyż uniemożliwia bezpowrotnie zajście w ciąże. 

Zaleta tej metody jest również to, iż zabieg wykonany najpóźniej po pierwszej cieczce (rujce) zmniejsza zdecydowanie ryzyko wystąpienia nowotworów gruczołu mlekowego oraz unika się schorzeń dotyczących jajników i macicy, np. ropomacicza. U suczek najlepszym momentem do wykonania zabiegu jest tzw. okres spokoju płciowego. Jako powikłanie zabiegu kastracji u suczek może wystąpić nietrzymanie moczu, które jednak jest bardzo rzadkie. U kotek, ze względu na inny przebieg cyklu płciowego, moment wykonywania zabiegu nie ma takiego znaczenia.

Zaleta sterylizacji, jest ograniczenie popędu płciowego. U psów zmniejsza się ryzyko przerostu prostaty oraz eliminujemy możliwość wystąpienia nowotworów jąder. U kocurów najczęstszym problemem, z którym zgłaszają się opiekunowie, jest znaczenie terenu moczem ( bardzo intensywny zapach moczu ) oraz walki kocurów, które często prowadza do poważnych uszkodzeń ciała. Prostym rozwiązaniem jest sterylizacja. Efektem ubocznym sterylizacji u części zwierząt jest tendencja do tycia- dlatego niezmiernie ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta.

Antykoncepcja hormonalna

Jej niewątpliwą zaleta jest odwracalność. Jest alternatywa zabiegu chirurgicznego, gdy suka lub kotka w przyszłości ma mieć potomstwo.

Właściciele musza mieć jednak świadomość możliwych skutków ubocznych stosowania antykoncepcji hormonalnej, a należą do nich m.in. ropomacicze oraz guzy gruczołu mlekowego.Pomimo zastosowania tej metody może u pewnego odsetka zwierząt nastąpić tzw."przełamanie blokady" i w efekcie ciąża.

Przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej bardzo ważne jest ścisłe przestrzeganie terminów podawania leku wyznaczonych przez lekarza weterynarii.

 

Przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej bardzo ważne jest ścisłe przestrzeganie terminów podawania leku wyznaczonych przez lekarza weterynarii.

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek 9:00-19:00

sobota 9:00-13:00

niedziela 9:00-11:00

 

kontakt

ul. Wrocławska 172b

Legnica 59-220

tel. 76 85 66 222

lecznica@lecznicalegnica.pl 

 

Aktualności